Nezáväzná cenová ponuka pre firmy
Nezáväzná cenová ponuka pre firmy
Koľko ľudí potrebujete ?
Vyplňte nižšie údaje
Firma
Vyplňte meno
Vyplňte telefónne číslo
Vyplňte email
*Povinné údaje
Vyplňte nižšie údaje
Vyplňte miesto
Musíte súhlasiť s podmienkami.
Ilustračný obrázok
Späť na začiatok
zamestnávateľ

Nedostatkové pozície budúcnosti

zákon

GDPR klope na dvere: Recruiteri, nepodceňujte situáciu!

Späť na začiatok

zamestnávateľ

Chcete byť dobrým šéfom? Zabudnite na bossing na pracovisku!

Ilustračný obrázok
Autor
Tím Proplusco

2.5.20183 min. čítania

Máte po krk toho, ako vás šéf kritizuje? Práce máte až nad hlavu? Možno si to ani neuvedomujete, ale ste obeťou  bossingu. Ak vám nie je cudzia šikana v pracovnom prostredí, ste na správnej adrese. Aká je teda právna ochrana obetí bossingu?

 

Fungovať deň čo deň v pracovnom prostredí, v ktorom je dusno, nie je nič príjemné. Ak spozorujete, že váš šéf si na vás vylieva svoje nálady, bráňte sa. Podľa viacerých odborníkov sú obeťami  bossingu zamestnanci, ktorí sú v práci sú vždy o krok vpred oproti ostatným zamestnancom. Šéf takýto typ zamestnanca začne vnímať ako konkurenta. A za pomerne  krátky čas ho začne terorizovať.

 

Čo patrí k prejavom bossingu?

rozdiel v odmeňovaní zamestnanca

každý váš nápad je automaticky zamietnutý

ignorovanie zo strany šéfa alebo naopak, šíri o vás klebety

kladie vysoké požiadavky na váš výkon v práci

zadáva nereálne deadliny

 

S bossingom úzko súvisí mobbing. Ide o druh šikany, ktorú vykonáva skupina ľudí voči konkrétnej osobe.

 

Začnite sa brániť proti bossingu!

Nebojte sa povedať NIE!
Váš nadriadený vás neustále zahlcuje množstvom práce a vy nemáte čas na seba? Je najvyšší čas to ukončiť. Ak ste si nestanovili pravidlá na začiatku, urobte to teraz. Lepšie neskoro ako nikdy. A v tomto prípade to platí dvojnásobne.

Nedajte sa vyprovokovať
Keď na vás šéf v jednom kuse zvyšuje tón, skúste na to ísť opačne. Nesnažte sa mu protirečiť. S chladnou hlavou mu vysvetlite, že ak sa k vám správa slušne, tak máte vyššiu motiváciu splniť akúkoľvek úlohu.

Komunikujte s kolegami
Zasadol si šéf len na vás alebo na viacerých kolegov? Pokúste sa spoločne diskutovať o tejto téme. V jednote je sila. Vaši kolegovia vám pomôžu získať objektívnejší pohľad na danú situáciu.

Ak ste jedinou osobou, ktorú má šéf v zuboch, čo ho vedie k tomu, aby sa k vám takto správal? Neplníte si svoje povinnosti alebo má na to osobný dôvod?

 

Aké sú možnosti právnej ochrany?

Možno máte nešťastie a váš šéf sa správa ako utrhnutý z reťaze. Jedinou únikovou cestou je pre vás právna ochrana. Prinášame vám pár možností, ktoré by vám mohli pomôcť. Môžete sa opierať o ustanovenia zákona č. 311/2011 Z. z. Zákonník práce v platnom znení.

Ďalšou možnosťou pri riešení tohto problému je obrátiť sa na antidiskriminačný zákon a následne podať žalobu na súd. Šikanovanie na pracovisku možno považovať za trestný čin. Môžete podať trestné oznámenie alebo oznámenie o priestupku.

Vhodnou alternatívou je mediácia. Tento spôsob predstavuje riešenie problémov mimosúdnou cestou.
Späť na začiatok