Nezáväzná cenová ponuka pre firmy
Nezáväzná cenová ponuka pre firmy
Koľko ľudí potrebujete ?
Vyplňte nižšie údaje
Firma
Vyplňte meno
Vyplňte telefónne číslo
Vyplňte email
*Povinné údaje
Vyplňte nižšie údaje
Vyplňte miesto
Musíte súhlasiť s podmienkami.
Proplusco praca brigady, ohovaranie na pracovisku, skupinkovanie, skupina ohovára kolegu
Späť na začiatok
kariéra

Šetrenie peňazí nie je žiadna veda: Stačí mať plán!

kariéra

Podnikať, či nepodnikať? To je otázka!

Späť na začiatok

kariéra

Ohováračky na pracovisku rozkladajú medziľudské vzťahy: Ako sa brániť?

Proplusco praca brigady, ohovaranie na pracovisku, skupinkovanie, skupina ohovára kolegu
Autor
Tím Proplusco

22.1.20173 min. čítania
Ohováranie je ako ázijský turista: kdekoľvek na svete sa nachádzate, on je tam tiež. Na pracovisku je nanajvýš prirodzené rozoberať s kolegami témy, ktoré vôbec nesúvisia s chodom danej spoločnosti. Rovnako normálne sú aj príležitostné hĺbkové analýzy životov spolupracovníkov, ktorí práve nestoja vedľa vás. Problém začína až v okamihu, keď medzi vetami začnú syčať úmyselné nepravdy, lži a klebety, ktoré rozkladajú medziľudské vzťahy.

Ohováranie neprítomných je hlavnou súčasťou naších rozhovorov. Keby sa celé ľudstvo zišlo na jednom mieste, za chvíľu by sme nemali o čom hovoriť.“ (Jan Neruda)

Je vôbec možné tomu všetkému uniknúť? Ako sa dá vymaniť zo slizkého závozu ohovárania, keď už pri rannej káve v kuchynke začne Miro za chrbtom nakladať na Tibora, že už stráca prehľad o tom, s ktorou babou vlastne teraz chodí? Postup je nasledovný: zatnutú päsť vystrčte do hora so slovami „Stop ohováraniu!“. A aby ste pre zmenu naozaj aj niečo urobili, dodržujte nasledovné praktické rady.

Keď dávajú, tak ber. Keď ohovárajú, tak utekaj!

Nechajte vaše nohy vyjadriť názor za vás.

Fakt prepáč, ale blíži sa mi deadline na zadanie pre marketingové oddelenie, musím to ísť naozaj rýchlo dokončiť.
Napríklad aj takto sa dá pohodlne a bezpečne vyvliecť z akýchkoľvek nekalých konverzácií, uprostred ktorých sa môžete náhodne vyskytnúť.

Rozdúchajte konverzáciu iným smerom

Ak sa už rozhodnete zotrvať v skupine „ohováračov“, snažte sa konverzáciu pohnúť zdravším smerom. K dispozícii máte nekonečné množstvo nepracovných tém od najnovšieho Star Wars filmu až po migračnú krízu očami Donalda Trumpa. Zahovorte ohováranie!


Staré dobré ignorovanie

Slová majú obrovskú moc aj v prípade, keď sa ich rozhodneme úplne vynechať. Predstavte si situáciu, že kolega celý roztrasený pristúpi k vám a nedočkavo sa zo seba snaží vysúkať nové informácie o vzťahu Janky z recepcie a Fera zo skladu. Skúste len prevrátiť očami a mlčať. Dotyčný veľmi rýchlo pochopí, že o informácie podobného typu na danom pracovisku nie je záujem a pravdepodobne s tým prestane.


Akonáhle si vydobyjete reputáciu osoby, ktorá má nulový záujem o ohováranie na pracovisku, „ohovárači“ vás prestanú konfrontovať s novými pikantnými zisteniami.
Späť na začiatok