Pohovor v angličtine je náročný, ale každopádne nie stresujúci. Samozrejme, ak sa naň dobre pripravíte. Nemusíte byť však rovno „native speaker“. Zamestnávateľ to väčšinou ani nevyžaduje.
Ak ovládate angličtinu na komunikačnej úrovni, bez obáv pristúpte k pohovoru. Prinášame niekoľko otázok, ktoré môžu zaznieť. Sú to otázky, ktoré sa na pohovoroch opakujú najčastejšie a dajú sa predvídať. Preto odporúčame sa na ne vopred pripraviť. Ak budete vedieť, čo môžete očakávať, stres z vás opadne: Počas pohovoru nezabudnite na dobrú náladu, pozitívny prístup a sebavedomie. Vždy odpovedajte stručne, ale adekvátne.
Pripravte sa na prvú otázku: „Can you tell me something about yourself?“
Prvá otázka na pohovore v angličtine je zväčša vždy tá istá. Zamestnávateľ bude chcieť, aby ste mu povedali niečo o sebe. Preto si nachystajte adekvátnu odpoveď. Natrénujte si ju pred zrkadlom. Pamätajte si, je dobré staviť na prvý dojem a mať vo svojom prejave istotu. Dôležité je, aby ste odpoveď nehovorili “strojeno“ a “učeno”, ale uvoľnene. Nemusí byť všetko gramaticky stopercentne korektne, je lepšie, ak vaša odpoveď pôsobí autenticky. Personalisti o uchádzačov, ktorí odpovede recitujú, záujem nemajú.
Zabudnite na otrepané frázy
Pozor, žiadne frázy, hovorte prirodzene. Personalista chce od vás počuť, kde ste pracovali a aké sú vaše pracovné skúsenosti. Začiatok pohovoru je veľmi dôležitý, preto sa dôkladne pripravte. Neodbáčajte od témy. Stáva sa, že uchádzači na pohovore rozprávajú „mimo tému“, len aby ukázali, že po anglicky vedia. Pre personalistu je však dôležitá nielen vaša angličtina, ale tiež to, či viete zareagovať na otázky, týkajúce sa konkrétnej oblasti.
Dojem môžete na pohovore urobiť aj tým, že využijete súvetia. Porozprávajte nielen o skúsenostiach, ale tiež povedzte o tom, prečo ste sa rozhodli pre danú firmu. Čo sa vám na nej páči, čo vás láka.
Na aké ďalšie otázky v angličtine sa mám pripraviť?
What kind of previous jobs have you had?
What have you learned from your mistakes?
What do you expect from a supervisor?
What are your salary expectations?
What are your strengths / weaknesses?
Personalista, ktorý povedie interview v angličtine sa bude pýtať na vaše skúsenosti, či predstavu o plate. Ak viete správne používať trpné rody, použiteich. Pozor si dajte na správne časy. Pozorne počúvajte otázky. Môžu sa týkať minulosti aj budúcnosti. Preto vždy zvážte, ako odpoviete. Zopakujte si predprítomný čas aj budúci čas.
Personalista vás nechce nachytať, ale zistiť, čo viete a či sa na prácu hodíte
Majte vždy na mysli, že personalista sa chce od vás dozvedieť toho čo najviac, aby vedel urobiť správne rozhodnutie. Ak pôsobíte prirodzene, ste bližšie k vytúženej práci. Personalisti odporúčajú pred pohovorom v angličtine niekoľko hodín sledovať filmy v angličtine, prečítať si anglický text či rozprávať uvoľnene po anglicky.
Na toto nezabudnite pri príprave na pohovor v angličtine
Zopakujte si časy
Pripravte si základné údaje o vás v angličtine
Vyzdvihnite vaše silné stránky, spomeňte aj slabé
Zistite si údaje o firme, kam sa hlásite
V deň pohovoru buďte naladený na anglický mód
Rozprávajte anglicky, sledujte film v angličtine, čítajte nahlas anglicky
Skúste si pohovor v angličtine na nečisto pred zrkadlom
Myslite pozitívne
Mohlo by vás zaujímať: Toto sú frázy, s ktorými zabodujete na pracovnom pohovore v anglickom jazyku!