Nemám žiadne skúsenosti. Ako si nájdem prácu?

IKona hodín

4 min čítania

Ikona kalendáru

29.08.2016

Obrázok autora článku

Tím Proplusco

V posledných rokoch úplne bežný scenár: študent ešte s teplým diplomom hľadá zamestnávateľa, ktorý by ho prichýlil s nulovými skúsenosťami. Alebo sa jednoducho objavila chuť na zmenu pracovnej oblasti. Nech už sú vaše dôvody akékoľvek, existujú určité stratégie a prostriedky, ktoré vám výrazne uľahčia cestu k stabilnej pracovnej pozícii.

Stavajte na tom, čo vás zaujíma


Vedomosti sú sila. Pretransformujte svoj mozog na špongiu, ktorá saje všetky informácie a dôležité správy o oblasti/pracovnej pozícii, ktorá vás zaujíma. Miera entuziazmu pri rozširovaní znalostí vypovedá aj o tom, prečo práve vy budete vhodný kandidát pre danú prácu.

Zistite, čo potrebujete vedieť


Vytvorte si zoznam vecí, ktoré potrebujete na dosiahnutie vašej požadovanej práce. K nemu si vytvorte zoznam všetkého, čo ovládate: technické znalosti, komunikácia, schopnosť efektívne riešiť problémy a manažovať. Je nevyhnutné svoje skúsenosti demonštrovať na konkrétnych príkladoch, aby sa nejednalo len o nič nehovoriace frázy. Napríklad, ak ste na škole boli súčasťou nejakej kampane, dobrovoľníckej akcie alebo jednoducho niečoho, čo stojí za reč, spomeňte to v životopise. Takto demonštrované skúsenosti vás určite zatraktívnia pred personalistom.


Nezdráhajte sa pracovať zadarmo


Zapájajte sa do dobrovoľníckych akcií či už v konkrétnej firme, o ktorú máte záujem alebo všeobecne. Žiadajte stáže, kurzy, či iné školenia na čo najviac miestach, vytvoríte si tak prvé pracovné väzby a jednou nohou už ste v novom zamestnaní. Akonáhle sa dostanete dnu, buďte odhodlaný niesť zodpovednosť, ukážte, že všetky vaše zručnosti spomenuté v životopise a v motivačnom liste sú naozaj pravdivé.


Internet je váš najväčší kamarát


Vyhľadávajte všetky stránky, ktoré majú niečo spoločné s hľadaním alebo ponúkaním práce. Komunikujte s ľuďmi cez LinkedIn, Facebook alebo Twitter. Nepodceňujte sociálne siete, pretože tie pre vás predstavujú nekonečné more príležitostí a najmä vzťahov, z ktorých môžete určitým spôsobom profitovať. Pýtajte sa na platené ale aj neplatené možnosti interakcie s firmami, v ktorých by ste nadobudli skúsenosti.

Žiadajte osobný pohovor


Ukážte zamestnávateľovi, že to myslíte vážne. Využite šancu a presvedčte ho o tom do očí, prečo by vám mal dať šancu. Na osobnom pohovore mu môžete povedať svoje dôvody pre prijatie a demonštrovať ich na konkrétnych príkladoch. Nepochybujte o svojich schopnostiach a buďte presvedčený o vhodnosti pre danú pracovnú pozíciu. Každý personalista ocení váš entuziazmus a vy máte tým pádom polovicu boja za sebou.

Zdielať článok:

Podobné články

Minuatúra titulného obrázku článku
Ikona kalendáru

09.10.2016

IKona hodín

Ikona kategorií Kategórie: Kariéra

Vek je len číslo! Presvedčte o tom vášho budúceho zamestnávateľa!

Minuatúra titulného obrázku článku
Ikona kalendáru

23.10.2016

IKona hodín

Ikona kategorií Kategórie: Kariéra

Vyvarujte sa stresu v práci! Neškodí iba produktivite, ale aj zdraviu..

Minuatúra titulného obrázku článku
Ikona kalendáru

01.11.2016

IKona hodín

Ikona kategorií Kategórie: Študenti Kariéra

Využi letné prázdniny, zarob si peniaze a rozbehni kariéru!