Nezáväzná cenová ponuka pre firmy
Nezáväzná cenová ponuka pre firmy
Koľko ľudí potrebujete ?
Vyplňte nižšie údaje
Firma
Vyplňte meno
Vyplňte telefónne číslo
Vyplňte email
*Povinné údaje
Vyplňte nižšie údaje
Vyplňte miesto
Musíte súhlasiť s podmienkami.
Cookies nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Používaním/Zobrazovaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním a uchovávaním cookies. Viac
Viac informácii Ok
Proplusco brigáda, žena študentka za počítačom, vypisuje danové priznanie
Späť na začiatok
kariéra

Sociálna sieť, bez ktorej hľadanie vhodného zamestnania nemá zmysel

pohovor

"Povedzte nám niečo o sebe". Viete správne odpovedať na túto záludnú otázku?

Späť na začiatok

zákon

Daňové priznanie očami študentov: Ako „vytĺcť“ peniaze späť od štátu

Proplusco brigáda, žena študentka za počítačom, vypisuje danové priznanie
Autor
Tím Proplusco

28.2.20183 min. čítania

Poznáš ten pocit, keď popri škole v pohode stíhaš prácu, sem-tam si niečo privyrobíš na brigáde a v tom zrazu niekto od teba začne pýtať daňové priznanie? Čo? Kde? Ako? Prečo? Žiadny strach, nejedná sa o ekvivalent násilného prepadu od štátu. V skutočnosti môžeš na celej veci príjemne „zarobiť“ v podobe daňového preplatku, ale len pri dodržaní určitých podmienok. O povinnostiach a výhodách daňového priznania sa dočítaš v nasledujúcich riadkoch.

Všetko sa točí okolo magickej sumy 1 968,68 €.

Zarobil si za predošlý rok viac alebo menej?


Zarobil si viac: Musíš podať daňové priznanie!

 

Daňové priznanie k dani z príjmov si povinný podať, ak si v priebehu predošlého roku dosiahol celkové zdaniteľné príjmy presahujúce sumu 1 968,68 € a nepožiadal si o ročné zúčtovanie zamestnávateľa.

Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený.

 

Zarobil si menej: Nemusíš podať daňové priznanie.

 

Hoď sa do chillu.


Daňový preplatok, alebo ako z toho „vytĺcť“ ešte nejaké peniaze

 

Ak si v roku 2019 dosiahol celkové zdaniteľné príjmy nižšie ako 1 968,68 € a z týchto príjmov ti zamestnávateľ zrážal preddavky na daň, môžeš dobrovoľne podať daňové priznanie, čím ti vznikne daňový preplatok.

 

Tento daňový preplatok ti správca dane vráti na základe žiadosti o vrátenie daňového preplatku, ktorá je súčasťou daňového priznania. Daňový preplatok sa vráti iba v prípade, že je väčší ako 5 €. Ak tento daňový preplatok je menší ako 5 €, nevzniká nárok na jeho vrátenie.


Čo ak som pracoval v zahraničí

Ak si pracoval aj v zahraničí a poberal príjem zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí, aj tento príjem sa zahrňuje do celkových zdaniteľných príjmov. V tomto prípade nemôžeš požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania a ak tvoj celkový zdaniteľný príjem v roku 2019 presiahol sumu 1 968,68 €, vzniká ti povinnosť podať daňové priznanie.


Mohlo by ťa zaujímať: Ako sa pripraviť na tvoj prvý pohovor?

Späť na začiatok