Daňové priznanie očami študentov: Ako „vytĺcť“ peniaze späť od štátu | PROPLUSCO s.r.o
Nezáväzná cenová ponuka pre firmy
Nezáväzná cenová ponuka pre firmy
Koľko ľudí potrebujete ?
Vyplňte nižšie údaje
Firma
Vyplňte meno
Vyplňte telefónne číslo
Vyplňte email
*Povinné údaje
Vyplňte nižšie údaje
Vyplňte miesto
Musíte súhlasiť s podmienkami.
Cookies nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Používaním/Zobrazovaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním a uchovávaním cookies. Viac
Viac informácii Ok
Ilustračný obrázok
kariera

Sociálna sieť, bez ktorej hľadanie vhodného zamestnania nemá zmysel

pohovor

"Povedzte nám niečo o sebe". Viete správne odpovedať na túto záludnú otázku?

študenti

Daňové priznanie očami študentov: Ako „vytĺcť“ peniaze späť od štátu

Ilustračný obrázok
Ing. Veronika Karcolová

28.2.20182 min. čítania

Poznáš ten pocit, keď popri škole v pohode stíhaš prácu, sem-tam si niečo privyrobíš na brigáde a v tom zrazu niekto od teba začne pýtať daňové priznanie? Čo? Kde? Ako? Prečo? Žiadny strach, nejedná sa o ekvivalent násilného prepadu od štátu. V skutočnosti môžeš na celej veci príjemne „zarobiť“ v podobe daňového preplatku, ale len pri dodržaní určitých podmienok. O povinnostiach a výhodách daňového priznania sa dočítaš v nasledujúcich riadkoch.


>>Všetko sa točí okolo magickej sumy 1 901,67 eur.<<
Zarobil si za predošlý rok viac alebo menej?


Zarobil si viac: Musíš podať daňové priznanie!

 

Daňové priznanie k dani z príjmov si povinný podať, ak si v priebehu predošlého roku dosiahol celkové zdaniteľné príjmy presahujúce sumu 1 901,67 eura a nepožiadal si o ročné zúčtovanie zamestnávateľa.

Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený.

 

Zarobil si menej: Nemusíš podať daňové priznanie.

 

Hoď sa do chillu.

 

Daňový preplatok, alebo ako z toho „vytĺcť“ ešte nejaké peniaze

 

Ak si v roku 2017 dosiahol celkové zdaniteľné príjmy nižšie ako 1 901,67 eura a z týchto príjmov Ti zamestnávateľ zrážal preddavky na daň, môžeš dobrovoľne podať daňové priznanie, čím Ti vznikne daňový preplatok.

 

Tento daňový preplatok Ti správca dane vráti na základe žiadosti o vrátenie daňového preplatku, ktorá je súčasťou daňového priznania. Daňový preplatok sa vráti iba v prípade, že je väčší ako 5 eur. Ak tento daňový preplatok je menší ako 5 eur, nevzniká nárok na jeho vrátenie.

 

Čo ak som pracoval v zahraničí?

 

Ak si pracoval aj v zahraničí a poberal príjem zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí, aj tento príjem sa zahrňuje do celkových zdaniteľných príjmov. V tomto prípade nemôžeš požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania a ak tvoj celkový zdaniteľný príjem v roku 2017 presiahol sumu 1 901,67 eura, vzniká ti povinnosť podať daňové priznanie.