Nezáväzná cenová ponuka pre firmy
Nezáväzná cenová ponuka pre firmy
Koľko ľudí potrebujete ?
Vyplňte nižšie údaje
Firma
Vyplňte meno
Vyplňte telefónne číslo
Vyplňte email
*Povinné údaje
Vyplňte nižšie údaje
Vyplňte miesto
Musíte súhlasiť s podmienkami.
Proplusco praca brigada, co je cista mzda, ako vypocitam cistu mzdu, mzdova kalkulacka
Späť na začiatok
študenti

Čo robiť ak vás neprijmú na vysokú školu?

pohovor

Ako uvádzať úroveň cudzích jazykov v životopise?

Späť na začiatok

zákon

Čo je čistá mzda a ako si ju môžete rýchlo vypočítať?

Proplusco praca brigada, co je cista mzda, ako vypocitam cistu mzdu, mzdova kalkulacka
Autor
Tím Proplusco

24.9.20204 min. čítania

Čistá mzda, hrubá mzda, superhrubá mzda, to sú pojmy, s ktorými ste sa už ako zamestnanec určite stretli. Nie pre každého sú ale úplne zrozumiteľné. Ak si pomýlite hrubú mzdu s čistou, zrejme budete vo výplatnom termíne nepríjemne prekvapený. Poďme si v tom teda spraviť poriadok a zamerajme sa na to, čo je to čistá mzda a čo určuje jej výšku. Poradíme vám tiež, ako si ju môžete orientačne vypočítať.


Čo je to čistá mzda?

Čistá mzda je mzda, ktorú reálne dostanete na bankový účet, resp. v hotovosti vo výplatnom termíne. Niekedy sa čistá mzda označuje aj ako „reálny plat“, prípadne ako netto mzda. Ide teda o sumu, ktorú dostanete po odpočítaní a zaplatení všetkých odvodov. Tá zahŕňa odvody na zdravotné a sociálne poistenie, odpočítanie preddavku na daň a tiež doplnkového dôchodkového poistenia, ak si týmto spôsobom dobrovoľne sporíte na dôchodok.

V pracovných inzerátoch a aj na pohovoroch sa spravidla uvádza výška hrubej mzdy, preto sa netreba nechať pomýliť. Ak sa vás aj zamestnávateľ opýta na predstavu o výške mzdy, odporúča sa uvádzať vašu predstavu o hrubej mzde. Počas vášho pracovného pomeru sa totiž môže vaša čistá mzda meniť, aj vtedy, ak hrubá mzda zostane rovnaká (napríklad pri narodení dieťaťa). Zároveň je veľmi praktické, ak si z hrubej mzdy budete vedieť rýchlo vypočítať čistú mzdu, pre lepšiu predstavu o tom, s akou sumou môžete každý mesiac počítať.

V pracovnej zmluve rovnako budete mať uvedenú hrubú mzdu a nie čistú. Napriek tomu sa stáva, najmä brigádnikom a ľudom v prvom zamestnaní, že ostanú nepríjemne prekvapení, ak na výplatný termín nedostanú sumu uvedenú v pracovnej zmluve.


Čo určuje výšku mojej čistej mzdy?

V prvom rade ide o výšku hrubej mzdy a výšku odvodov do sociálnej poisťovne, odvodov do zdravotnej poisťovne a daň z príjmu fyzických osôb. Vplyv na výšku čistej mzdy má aj to, koľko máte vyživovaných detí a tiež, či si uplatňujete nezdaniteľnú časť základu dane.

Ak chcete dopodrobna zistiť, čo všetko určuje výšku vašej mzdy, odporúčame vám dôkladne si prečítať výplatnú pásku. V nej je presne uvedené, čo všetko a v akej výške bolo odpočítané z vašej hrubej mzdy.


Čistá mzda a netto mzda - je medzi nimi rozdiel?

Nie je. Čistá mzda býva označovaná aj ako netto mzda, reálny plat či reálny príjem. Hovorovo ide o plat „v čistom“.


Ako si môžem čistú mzdu vypočítať?

Vypočítať si presnú výšku čistej mzdy z hlavy nie je práve jednoduché. Na tento výpočet vám preto odporúčame využiť aktualizovanú mzdovú kalkulačku. Pri našej mzdovej kalkulačke máte istotu, že vždy počíta s aktualizovanými údajmi a tak bude jej výpočet naozaj presný.

Použiť mzdovú kalkulačku na výpočet čistej mzdy vám odporúčame už pri prezeraní pracovných inzerátov, alebo pred pracovným pohovorom. Vďaka kalkulačke budete presne vedieť, o akú výšku hrubej mzdy zabojovať, aby ste boli napokon spokojný aj s výškou čistej mzdy. Aj v tomto prípade platí staré známe, že pripraveným šťastie praje.

Späť na začiatok