1. jún so sebou priniesol novinku! Ceny gastráčov sa zvýšili

IKona hodín

4 min čítania

Ikona kalendáru

21.06.2018

Obrázok autora článku

Tím Proplusco

Od 1. júna prišla ďalšia zmena. Pýtate sa aká? Sumy stravného sa zvýšila. Chcete vedieť koľko vám musí váš šéf prispievať? Akú sumu si do výdavkov môžu dať živnostníci? Na všetky tieto otázky vám prinášame aj odpoveď.


Opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky sa od 1. júna 2018 dostávajú do platnosti nasledujúce sumy stravného:

4,80 € pre časové pásmo 5 až 12 hodín

7,10 € pre časové pásmo nad 12 hodín až 18 hodín

10,90 € pre časové pásmo nad 18 hodín

Sumy stravného sú zvyšované kvôli stúpajúcim sumám jedál a aj nealkoholických nápojov v reštauračných zariadeniach.Aké teda bude stravovanie zamestnanca?

Každý zamestnávateľ je povinný prispievať svojim zamestnancom na stravovanie v sume 55% ceny jedla. Nárok na stravu má iba zamestnanec pracujúci viac ako 4 hodiny v pracovnej zmene. To znamená, že zamestnávateľ prispieva najviac do sumy 55% stravného, ktoré je poskytnuté pri pracovných cestách trvajúcich 5-12 hodín podľa osobitných predpisov.

Zvyšné sumy jedla si každý zamestnanec dopláca sám.

Vysvetlíme vám to – príspevok zamestnávateľa na stravovanie je maximálne 55%. To znamená, že z príspevku 4,80 € vám zamestnávateľ hradí 2,64 €.

A čo gastrolístky?

V prípade, ak máte stravu poskytnutú vďaka gastrolístkom, jeho hodnota musí predstavovať 75 % sumy stravného, ktoré je poskytované pri pracovnej ceste v rozmedzí 5 - 12 hodín. Hodnota gastrolístka musí dosiahnuť 3,60 €.

Zamestnávateľ sa môže rozhodnúť, že vám poskytne príspevok na stravovanie z príspevkov zo sociálneho fondu. Je však na ňom, v akej výške sa bude tento príspevok pohybovať.


Daňovníci majú 2 možnosti ako si môžu svoje výdavky na stravné zahrnúť do nákladov:

kúpou gastrolístkov

V momente, keď si daňovník zakúpi gastrolístky, tak si do daňových výdavkov môže zahrnúť sumu, ktorá je vo výške 100 % sumy stravného pri pracovnej ceste trvajúcej 5-12 hodín – ide o sumu 4,80 €.

každý daňovník si môže uplatniť daňové výdavky na stravu, a to na základe dokladov z každého obedu z elektronickej registračnej pokladnice

Vysvetlíme vám to po lopate - daňovník sa rozhodne ísť na obed a z tohto obedu dá bloček do účtovníctva. Majte na pamäti 2 základné fakty:
► ak ste daňovník a zaplatíte menej než 4,80 €, tak do daňových výdavkov si môžete dať len reálnu hodnotu zaplateného obedu

► v prípade, že vás obed vyšiel viac ako 4,80 €, tak do daňových výdavkov si môžete dať iba sumu 4,80 €, nie viac.

Zdielať článok:

Podobné články

Minuatúra titulného obrázku článku
Ikona kalendáru

09.10.2016

IKona hodín

Ikona kategorií Kategórie: Kariéra

Vek je len číslo! Presvedčte o tom vášho budúceho zamestnávateľa!

Minuatúra titulného obrázku článku
Ikona kalendáru

23.10.2016

IKona hodín

Ikona kategorií Kategórie: Kariéra

Vyvarujte sa stresu v práci! Neškodí iba produktivite, ale aj zdraviu..

Minuatúra titulného obrázku článku
Ikona kalendáru

01.11.2016

IKona hodín

Ikona kategorií Kategórie: Študenti Kariéra

Využi letné prázdniny, zarob si peniaze a rozbehni kariéru!