Spýtajte sa na pracovnom pohovore tie správne otázky a zvýšte svoju šancu na úspech!

IKona hodín

8 min čítania

Ikona kalendáru

19.09.2023

Obrázok autora článku

Tím Proplusco

Možnosť klásť otázky na pohovore: šanca, ktorú neradno zahodiť

Veľa uchádzačov o zamestnanie sa pred pohovormi stresuje najmä z toho, aké otázky budú smerovať na nich. Pri šanci pýtať sa potom narýchlo nevedia nič vymyslieť a to je snáď ešte horšie, ako keby ste nevedeli reagovať na otázky pokladané zo strany vášho potenciálneho zamestnávateľa. Možnosť klásť otázky na pohovore je však šancou, ktorú by ste určite nemali zahodiť. Nejde pritom len o nejakú skúšku motivovaného personalistu. Veľmi veľa to totiž o vás napovie, pretože nie je ani tak dôležité na všetko odpovedať 100 % správne, ale skôr dokázať, že sa viete správne pýtať   .

Zrejme vám teraz napadá otázka, ako by ste sa teda mali pripraviť. V prvom rade je potrebné poznamenať, že neexistuje univerzálny návod, ako na to, rovnako ako neexistuje zoznam otázok, ktoré by ste určite mali položiť. Vždy totiž záleží od konkrétnych okolností, ako je obsadzovaná pozícia, osobnosť personalistu či riaditeľa vedúceho pohovor a tiež od toho, v ktorom kole pohovorov sa nachádzate.

 

Neurobte tieto dve chyby!

Keďže univerzálny recept na to, čo sa pýtať neexistuje, oplatí sa nad touto otázkou zamyslieť takpovediac z opačnéh o konca. Teda, čo určite neurobiť. V prvom rade po vyzvaní, aby ste položili otázku by ste určite nemali zostať ticho, alebo nebodaj gúľať očami s tým, že absolútne ani neviete, čo by ste sa spýtali. Toto prakticky okamžite vytvára v personalistovi a všetkých ostatných zúčastnených veľmi zlý dojem, ktorý pre vás rozhodne bude znamenať mínusové body.

Nemusí to byť však iba „trápne ticho“, ktoré pokazí o vás celkový dojem. Zásadnou chybou je tiež, ak sa spýtate na informáciu, ktorá už predtým na pohovore odznela, čo bude jasným znamením, že ste nedávali pozor. Nemá príliš zmysel klásť otázku, na ktorú už poznáte odpoveď, alebo by ste ju aspoň poznať mali.

 

Ako smerovať otázky?

Pripraviť konkrétne znenia otázok, ktoré by boli vhodné pre každú jednu situáciu na pracovnom pohovore nie je možné. Máme však pre vás užitočnú inšpiráciu v podobe 5 konkrétnych príkladov toho, akým smerom by sa vaše otázky na pracovnom pohovore mali uberať.

 

Aké sú tie najzásadnejšie úlohy súvisiace s obsadzovanou pozíciou?

  • Touto otázkou ukážete, že už premýšľate o plnení konkrétnych úloh a príprave na ich plnenie.

 

Ako by vyzeral môj pracovný deň?

  • Dajte touto otázkou najavo, že máte o pracovné miesto a prípravu naň skutočný záujem. Zaujímajte sa naozaj o každý jeden detail.

 

Aké skúsenosti a schopnosti očakávate od ideálneho kandidáta?

  • Touto otázkou necháte svojho potenciálneho zamestnávateľa rozvinúť to, čo bolo napísané v pracovnom inzeráte a dostanete sa k menej formálnym odpovediam, ktoré môžu byť zaujímavým podnetom na ďalší rozhovor.

 

Ako je zabezpečený onboarding, resp. zaškolenie na danú pracovnú pozíciu?

  • Zistite viac o tom, čo vám bezprostredne po nástupe pomôže čo najskôr sa dostať do pracovného tempa a chopiť sa svojich kompetencií.

 

Aké sú plány spoločnosti do budúcnosti a ako by ste mohli dopomôcť k úspechu?

  • Nadviažte touto otázkou na informácie, ktoré ste si o danej spoločnosti zistili, poukážte na to, že ste si vedomý ich plánov do budúcnosti a ste pripravený pomôcť pri ich dosahovaní.

 

Sme presvedčení, že otázky položené z vašej strany v tomto štýle budú dôležitou súčasťou celého procesu, ktorého výsledkom bude prijatie na vytúžené pracovné miesto.

 

Zdielať článok:

Podobné články

Minuatúra titulného obrázku článku
Ikona kalendáru

09.10.2016

IKona hodín

Ikona kategorií Kategórie: Kariéra

Vek je len číslo! Presvedčte o tom vášho budúceho zamestnávateľa!

Minuatúra titulného obrázku článku
Ikona kalendáru

23.10.2016

IKona hodín

Ikona kategorií Kategórie: Kariéra

Vyvarujte sa stresu v práci! Neškodí iba produktivite, ale aj zdraviu..

Minuatúra titulného obrázku článku
Ikona kalendáru

01.11.2016

IKona hodín

Ikona kategorií Kategórie: Študenti Kariéra

Využi letné prázdniny, zarob si peniaze a rozbehni kariéru!