Nezáväzná cenová ponuka pre firmy
Nezáväzná cenová ponuka pre firmy
Koľko ľudí potrebujete ?
Vyplňte nižšie údaje
Firma
Vyplňte meno
Vyplňte telefónne číslo
Vyplňte email
*Povinné údaje
Vyplňte nižšie údaje
Vyplňte miesto
Musíte súhlasiť s podmienkami.
Proplusco praca brigada, porada v praci, sef motivuje zamestnancov k lepsim vykonom
Späť na začiatok
zamestnávateľ

Kedy sa firme oplatí využiť služby personálnej spoločnosti?

kariéra

Homeoffice & 4 užitočné tipy ako docieliť, aby práca z domu prinášala ovocie

Späť na začiatok

zamestnávateľ

Psychológovia odporúčajú: Kľúčom k motivovanému zamestnancovi je porozumenie

Proplusco praca brigada, porada v praci, sef motivuje zamestnancov k lepsim vykonom
Autor
Tím Proplusco

9.10.20194 min. čítania

Motivovať svojich zamestnancov ku skvelému výkonu a dostatočne oceniť ich úsilie, by mala byť priorita pre každého dobrého nadriadeného. Máte pocit, že bez ohľadu na to ako veľmi sa snažíte, to nefunguje? Práve o tom hovorí Dr. Gary Chapman, psychológ a známy autor, ktorý poukazuje na 5 spôsobov, akými viete oceniť vašich zamestnancov.

Práca s ľuďmi nie je jednoduchá

Ako zamestnávateľ alebo manažér určite viete, že práca s ľuďmi je jedna z najnáročnejších a vyžaduje trpezlivosť, empatiu a ľudský prístup. V dnešnej dobe sú nároky zamestnancov na pracovné prostredie či zamestnanecké benefity vysoké. Ktoré z nich sú naozaj kľúčové pre váš tím? Ako to rozoznať?

Poradí vám kniha dvoch  psychológov Paula Whitea a Garyho Chapmana s názvom 5 Languages of Appreciation in the Workplace (5 jazykov uznania na pracovisku, prekl. autora). Je to koncept od psychológa, ktorý hovorí o 5 jazykoch lásky. Podľa neho existuje aj 5 jazykov uznania, ktoré by mali tímlídri a manažéri využívať na pracovisku. Môžu tak optimalizovať spokojnosť a výkon svojich zamestnancov.

Ako prejaviť uznanie?

5 “jazykov” jednoducho označuje 5 spôsobov, ktorými vo všeobecnosti ľudia vyjadrujú a tiež prijímajú akékoľvek uznanie. Sú nimi:

1. slová uznania
2. skutky služby
3. fyzický dotyk
4. kvalitne strávený spoločný čas
5. hmotné dary

Ak sa naučíte jazyk vášho zamestnanca a budete ho využívať, podarí sa vám vytvoriť funkčný profesionálny vzťah s ľudským rozmerom. Dosiahnete tak vyššiu angažovanosť v tíme, väčšie zapálenie pre prácu a vo všeobecnosti vzrastie spokojnosť na pracovisku. Je však naozaj dôležité rozoznať jazyk každého člena vášho tímu. Nie všetci sú rovnakí.

Podľa údajov MBA Inventory (Motivating by Appreciation Inventory, webstránka, ktorú vytvorili autori knihy), menej než 10 % ľudí reaguje na hmotné dary ako na prejavy uznania. Dokonca vyše 70 % ich označilo za nežiaduci spôsob motivovania. Paradoxne práve tie využívajú veľké aj malé firmy. Nemusíte to hneď meniť, pokiaľ to robí aj tá vaša. Zamestnanci, ktorí absolvovali vzdelávanie v oblasti 5 jazykov uznania a vyplnili dotazník netvrdia, že nechcú vecné dary za dobre vykonanú prácu. Darčekové poukážky, zájazdy či iné benefity sú podľa nich príjemné. Avšak hmotné dary podľa nich nie sú potrebné na to, aby sa cítili motivovaní.

Problémom môže byť nedostatok pochvaly

Túto situáciu opisujú mnohí. Počas dňa sa pri nich nikto nezastaví. Nepýtajú sa ich, či niečo potrebujú alebo ako sa im darí. V takomto kontexte sú dary často vnímané len ako niečo povrchné, čo možno poukazuje na to, čo si firma môže dovoliť, ale neprejavuje to, ako si svojich zamestnancov daná firma váži. Čo môže pomôcť?

Skúste verbálne prejavy. Z času na čas sa zastavte pri stoloch vašich zamestnancov a porozprávajte sa. Využívajte aktívne počúvanie a reagujte na to, čo vám hovoria. Pamätajte si ich problémy, pochváľte ich za posun v práci a dosiahnuté výsledky. Nemusíte sa stať najlepšími priateľmi. Jediné, čo potrebujete, je ochota rozprávať ich „jazykom“ a rozumieť im.

 

Máte voľné pozície? Pomôžeme vám nájsť vhodných kandidátov. Využite naše služby.

Späť na začiatok