Príklady najčastejších chýb v životopise:
-
Neprimerané informácie:
Životopis by mal byť profesionálny a stručný. Zbytočné informácie ako rodinný stav, vek a počet detí alebo náboženské presvedčenie by v ňom nemali byť, pokiaľ nie sú priamo spojené s pracovnou pozíciou, na ktorú sa hlásite.
Ako by to malo vyzerať: "Som absolventom Fakulty elektrotechniky a informatiky na Slovenskej technickej univerzite. Mám skúsenosti s programovaním v jazykoch Java a Python."
-
Príliš dlhý alebo príliš krátky životopis:
Príliš dlhý životopis môže byť pre zamestnávateľa ťažko stráviteľný, zatiaľ čo príliš krátky môže pôsobiť nedostatočne a nedôveryhodne.
Ako by to malo vyzerať: Životopis by mal byť stručný a konkrétny, zvyčajne nie dlhší ako 2 strany. Môže obsahovať informácie o vašom vzdelaní, skúsenostiach, dovednostiach a referenciách, veľmi dôležité je si uvedomiť, že nepíšete slohovú prácu, ale predávate Vaše skúsenosti a znalosti, preto treba byť stručný, zameriavať sa na fakty, reálne výsledky a čísla, to vždy zaberie.
-
Gramatické a pravopisné chyby:
Tieto chyby môžu zanechať dojem, že ste nedbanlivý alebo nemáte dobré komunikačné schopnosti.
-
Nepravdivé informácie:
Nikdy neuvádzajte v životopise nepravdivé informácie. Môže to viesť k vážnym problémom, ak sa to zistí. Nezabúdajte, že budúci zamestnávateľ sa stále častejšie o Vás informuje o predchádzajúcich zamestnávateľov.
Ako by to malo vyzerať: "Mám skúsenosti s vedením tímu, ktoré som získal počas práce na projekte XY, kde som bol vedúcim menšieho tímu 5 ľudí."
-
Kuriózne chyby:
Napríklad uvádzanie fotografií v nevhodnom oblečení, prípadne fotiek s rodinou, či z dovolenky alebo používanie neformálnej e-mailovej adresy /najčastejšia chyba/
Ako by to malo vyzerať: Použite profesionálnu fotografiu a e-mailovú adresu. Napríklad: jan.novak@gmail.com.