Čo sú to soft skills a ako vám pomôžu vo vytúženej kariére?

IKona hodín

5 min čítania

Ikona kalendáru

22.04.2021

Obrázok autora článku

Tím Proplusco

Ovládate viacero cudzích jazykov, máte vzdelanie, no aj tak sa vám nedarí dostať sa na vytúženú pracovnú pozíciu? Možno sú vašou slabou stránkou práve soft skills. Čo to vlastne je, ako sa v tomto smere zlepšiť a pomôcť svojej kariére?

Doba, kedy vám na získanie vytúženého povolania stačilo adekvátne vzdelanie a ovládať nejaký ten cudzí jazyk navyše je už pomaly preč. V konkurencii vysokoškolsky vzdelaných a jazykovo zdatných uchádzačov o zamestnanie sa stále vo väčšej miere kladie dôraz na tzv. soft skills, ktorých ovládanie o vás neraz prezradí viac ako by ste si možno dokázali pripustiť. Aby ste sa v tomto smere mohli zlepšovať, je v prvom rade potrebné pochopiť, čo pod týmto pojmom rozumieme.


Čo sú to soft skills?

Soft skills by sme mohli preložiť ako „jemné zručnosti“. Patrí medzi ne predovšetkým medziľudská komunikácia, schopnosť empatie, vyjadrovacie schopnosti či tímová spolupráca. Do tejto kategórie sa zvykne zaraďovať aj emocionálna inteligencia či schopnosti riešenia konfliktov a krízových situácii. Ako už podľa vyššie spomenutého iste tušíte, nie všetky soft skills sa dajú celkom jednoducho naučiť podľa poučiek alebo kníh. Každý je iný a tak je potrebné k rozvíjaniu soft skills vždy pristupovať individuálne. Prinášame vám zopár tipov pomocou ktorých sa môžete zamerať na svoje jemné zručnosti a postupne pracovať na ich zlepšovaní.


Identifikujte úroveň svojich soft skills

Prvým krokom by malo byť zhodnotenie aktuálnej úrovne vašich soft skills. Napíšte si na kus papiera jemné zručnosti, ktoré si myslíte, že ovládate. Ste dobrý v riešení konfliktných situácií? Viete sa rýchlo rozhodovať? Máte radi spoluprácu v tíme alebo pracujete radšej samostatne? Samozrejme, odpovedzte si čo najúprimnejšie. O tých, v ktorých ste si istý sa nezabudnite zmieniť v životopise a sústreďte sa na ne aj počas pracovného pohovoru.

Základom ďalšieho zlepšovania soft skills je vybrať si tie, ktoré sú relevantné a ktoré vám vo vašej kariére naozaj pomôžu. Mimochodom, viete podľa čoho najčastejšie spoznajú personalisti na pohovore, že vám chýbajú určité soft skills? Najčastejšie vtedy, ak na pohovor meškáte, prídete nevhodne oblečený, vyhýbate sa očnému kontaktu, alebo neprimerane reagujete na otázky.


Ako na svojich soft skills zapracovať?

Ako sme už vyššie spomenuli, naučiť sa soft skills nie je úplne jednoduché, pretože každý z nás je iný a dostal do vienka inú „výbavu“. Niekto je extrovert, iný introvert, rovnako sú ľudia, ktorí nemajú natoľko vyvinuté sociálne činnosti. Dobrou správou je, že veľa sa dá dosiahnuť trénovaním – dobrou pomocou môžu byť aj napríklad rôzne kurzy komunikácie. Pomôže tiež, ak si budete trénovať svoju neverbálnu komunikáciu.

Spôsobom, ako zlepšiť svoje soft skills sú činnosti, pri ktorých budete zapájať svoju predstavivosť. Zvlášť užitočné môžu byť rôzne umelecké tvorivé činnosti, ktoré sa už aj v súčasnosti používajú pri celom rade rôznych terapií.

Poobzerať sa môžete aj po rôznych soft skills kurzoch, ktorých nájdete skutočne požehnane. Vybrať však taký, ktorý bude pre vás naozaj prínosom ale nemusí byť vôbec jednoduché a tak zostáva zrejme len skúsiť, prípadne sa rozhodnúť podľa referencii. Každopádne, ani ten najlepší kurz vám v soft skills nepomôže, ak nebudete mať úprimný záujem na ich rozvíjaní.

Záverom dodajme, že aj v tomto prípade platí povestné „tréning robí majstra“. Preto by ste na svoje soft skills nemali zabúdať ani vtedy, keď ste už svoju vysnívanú prácu dostali. Nestagnujte teda a hľadajte možnosti, ako svoje jemné zručnosti pomaly ďalej rozvíjať.

Zdielať článok:

Podobné články

Minuatúra titulného obrázku článku
Ikona kalendáru

09.10.2016

IKona hodín

Ikona kategorií Kategórie: Kariéra

Vek je len číslo! Presvedčte o tom vášho budúceho zamestnávateľa!

Minuatúra titulného obrázku článku
Ikona kalendáru

23.10.2016

IKona hodín

Ikona kategorií Kategórie: Kariéra

Vyvarujte sa stresu v práci! Neškodí iba produktivite, ale aj zdraviu..

Minuatúra titulného obrázku článku
Ikona kalendáru

01.11.2016

IKona hodín

Ikona kategorií Kategórie: Študenti Kariéra

Využi letné prázdniny, zarob si peniaze a rozbehni kariéru!