Čo má obsahovať moderný životopis?

IKona hodín

6 min čítania

Ikona kalendáru

21.11.2023

Obrázok autora článku

Tím Proplusco

Moderný životopis by mal byť prehľadný, stručný a zameraný na konkrétne schopnosti a skúsenosti, ktoré sú relevantné pre pozíciu, o ktorú sa uchádzate.

Tu je niekoľko tipov, ako by mal všeobecne vyzerať moderný životopis:

  1. Osobné údaje:

Tieto by mali zahŕňať meno, kontaktné údaje (telefónne číslo, e-mailovú adresu), a možno aj odkaz na tvoj profesionálny profil na LinkedIn. Nepotrebujete uvádzať svoj vek, rodinný stav alebo iné osobné informácie, ktoré nie sú priamo spojené s tvojou schopnosťou vykonávať prácu.

 

  1. Profesijný súhrn:

Krátke zhrnutie tvojich schopností, skúseností a cieľov. Toto by malo byť prispôsobené konkrétnej pozícii, o ktorú sa uchádzate.

 

  1. Pracovné skúsenosti:

Zoznam Vašich predchádzajúcich pozícií, začínajúc najnovšou. Pre každú pozíciu by ste mali uviesť názov pozície, názov spoločnosti, dátumy zamestnania a stručný popis úloh a úspechov /tu treba byť, čo najkonkrétnejší a uvádzať čísla, fakty, reálne výsledky/

 

  1. Vzdelanie:

Zoznam vzdelania, začínajúc najnovším. Uveďte názov školy, stupeň alebo kvalifikáciu, ktorú ste získali, a dátumy štúdia /nemusíte uvádzať základnú školu, začnite strednou školou/, súčasťou tejto časti môžu byť aj absolvované školenia, certifikované aj tie necertifikované, ak sú pre Vás a Vašu prácu hodnotné a prínosné.

 

  1. Zručnosti:

Zoznam konkrétnych zručností, ktoré sú relevantné pre pozíciu, o ktorú sa uchádzate. Môže to zahŕňať technické zručnosti, jazykové zručnosti, alebo iné špecifické schopnosti.

 

  1. Referencie:

Ak máte referencie, môžete uviesť "Referencie k dispozícii na požiadanie". Nie je potrebné uvádzať konkrétne mená a kontaktné údaje, pokiaľ Vás o to nepožiadajú.

 

  1. Formát a dizajn:

Moderný životopis by mal byť čistý a prehľadný, s jednoduchým písmom a dostatočným priestorom. Môžete použiť farebné zvýraznenie alebo iné grafické prvky, ale mali by byť použité s mierou a nemali by odvádzať pozornosť od obsahu. /v online priestore existuje mnoho návodov, či konkrétnych šablón rôznych typov CV, ktoré môžete využiť.

 

  1. Dĺžka:

Väčšina životopisov by nemala presiahnuť dve strany. Ak máte veľa skúseností alebo zručností, ktoré chcete uviesť, snažte sa byť stručný a zamerajte sa na tie najdôležitejšie.

 

  1. Prispôsobenie:

Každý životopis by mal byť prispôsobený konkrétnej pozícii, o ktorú sa uchádzate. Zamerajte sa na skúsenosti a zručnosti, ktoré sú najrelevantnejšie pre túto pozíciu.

 

  1. Kontrola:

Pred odoslaním životopisu si ho dôkladne skontrolujte /predovšetkým pravopisné a gramatické chyby/. Môžete ho tiež poslať priateľovi alebo rodinnému príslušníkovi na kontrolu.

Zdielať článok:

Podobné články

Minuatúra titulného obrázku článku
Ikona kalendáru

09.10.2016

IKona hodín

Ikona kategorií Kategórie: Kariéra

Vek je len číslo! Presvedčte o tom vášho budúceho zamestnávateľa!

Minuatúra titulného obrázku článku
Ikona kalendáru

23.10.2016

IKona hodín

Ikona kategorií Kategórie: Kariéra

Vyvarujte sa stresu v práci! Neškodí iba produktivite, ale aj zdraviu..

Minuatúra titulného obrázku článku
Ikona kalendáru

01.11.2016

IKona hodín

Ikona kategorií Kategórie: Študenti Kariéra

Využi letné prázdniny, zarob si peniaze a rozbehni kariéru!