Nezáväzná cenová ponuka pre firmy
Nezáväzná cenová ponuka pre firmy
Koľko ľudí potrebujete ?
Vyplňte nižšie údaje
Firma
Vyplňte meno
Vyplňte telefónne číslo
Vyplňte email
*Povinné údaje
Vyplňte nižšie údaje
Vyplňte miesto
Musíte súhlasiť s podmienkami.
Proplusco praca brigada, ako napisat dobry zivotopis, co ma obsahovat zivotopis, co napisat do zivotopisu
Späť na začiatok
študenti

5 výhod, ktoré ponúkajú stáže pre absolventov

pohovor

Čaká vás pracovný pohovor cez telefón? 6 rád, ako ho zvládnuť ľavou zadnou!

Späť na začiatok

pohovor

5 užitočných rád, ako napísať dobrý životopis

Proplusco praca brigada, ako napisat dobry zivotopis, co ma obsahovat zivotopis, co napisat do zivotopisu
Autor
Tím Proplusco

10.11.20176 min. čítania

Poctivo vypracovaný životopis nie je len vašou vstupenkou k želanému zamestnaniu, ale taktiež dokumentom, ktorý nepriamo vypovedá o vašom charaktere a osobnosti. Ak sa teda rozhodnete napísať životopis plný nič nehovoriacich fráz, s gramatickými chybami a navyše ho rozpošlete viacerým zamestnancom, dobrovoľne si znižujete šance na úspech. A pritom je to úplne jednoduché. Stačí sa pridržiavať týchto päť rád a váš životopis sa môže stať dôvodom vašej vysnívanej kariéry!

1. Dodržujte štruktúru životopisu

Primárnou úlohou životopisu je vás predstaviť. Kto ste, čo viete a čo všetko ste v živote dosiahli (samozrejme uviesť len informácie, ktoré zaujímajú konkrétneho zamestnávateľa). Najideálnejšou voľbou je štruktúrovaný životopis, nakoľko jeho stručnosť a koncíznosť sú presne tie vlastnosti textu, ktoré vás vyradia z hromady klasických, či beletrizovaných životopisov. Dobrý životopis by mal obsahovať tieto informácie:  

  1. Osobné údaje - viackrát si skontrolujte ich správnosť; pri udávaní emailovej adresy sa preferuje nepoužívať adresy typu veselaovecka447@azet.sk, radšej si založte serióznejšiu emailovú adresu; nepíšte osobné informácie, o ktorých zamestnávateľ nemá právo vedieť (sexuálna orientácia, politické presvedčenie, rodinný stav...).
  2. Dosiahnuté vzdelanie - uveďte najvyšší stupeň dosiahnutého vzdelania, nezabudnite na celý názov školy a vyštudovaného odboru; v prípade, že vaša diplomová práca mala súvis s prácou, o ktorú sa uchádzate, určite ju spomeňte v životopise; uveďte všetky školenia, kurzy či semináre, ktorými ste prešli a ktoré majú súvis s danou pozíciou; za zmienku môžu stáť aj vedomosti, ktoré ste nadobudli samoštúdiom.
  3. Pracovné skúsenosti - stručne a jasne opíšte všetky pracovné miesta, ktoré ste vystriedali (v prípade, že ich bolo príliš mnoho, stačia posledné tri); ak sa niektoré vaše predchádzajúce pracovné pozície akokoľvek týkajú práce, o ktorú sa práve uchádzate, opíšte ich dopodrobna - pracovnú náplň, názov firmy, rok nástupu, rok odchodu.
  4. Jazykové znalosti - pravdivo informujte o jazykoch, ktoré ovládate a hlavne, na akých úrovniach, nakoľko sa môže stať, že vás personalista na výberovom konaní zaskočí s pokročilou angličtinou (pretože ste to v životopise mali uvedené) a vy sa budete rukami nohami brániť na úrovni začiatočníka.
  5. Ostatné informácie - patria sem počítačové znalosti; vodičský preukaz; vaše vlastnosti (klady a zápory); hobby; referencie od vášho predchádzajúceho nadriadeného; k životopisu je veľkou výhodou priložiť motivačný list, ktorým sa konkrétnemu zamestnávateľovi predáte.

2. Fotografia

Prítomnosť fotografie v životopise má svoje svetlé aj tmavé stránky. Ak je žiadaná priamo od zamestnávateľa, musíte ju mať. Ak však daná pozícia nevyžaduje mať reprezentatívny vzhľad, osobne sa prikláňame k názoru, že je lepšie fotografiu vynechať. A to z jednoduchého dôvodu - môže vám uškodiť. Fotografiou však možno naviazať osobnejší vzťah s personalistom skôr ako sa dostanete na pohovor. Ak sa už teda rozhodnete fotografiu k životopisu priložiť, dbajte na to, aby nebola provokatívna či vulgárna. Nepoužívajte fotky z dovoleniek, fotky na ktorých nie ste kompletne oblečení. Nie je nutné, aby zobrazovala celé telo, stačí usmiata tvár. Pamätajte však, že fotografia nerobí dobrý životopis!

3. Prílohy k životopisu

K prílohám životopisu je nutné priložiť formulku o osobných údajoch, že bez vášho súhlasu nesmie nikto vaše osobné údaje zasielať iným osobám. Ak si to želáte, napíšte presne komu je to dovolené a na akú dobu. Výhodnou prílohou býva motivačný list, ktorý musí byť vypracovaný priamo k danej pozícii. Presviedčate v ňom zamestnávateľa o tom, že práve vy ste najvhodnejší kandidát pre pracovnú pozíciu. Ďalšími prílohami môžu byť vaše diplomy či rôzne doklady, na základe ktorých vás ľahko identifikujú.

4. Najčastejšie chyby

- Dĺžka životopisu - najideálnejšie jedna až tri strany A4.
- Gramatické chyby (dobrý životopis musí byť bezchybný), prehnane formálny jazyk, používanie fráz (som spoľahlivý, pracovitý...).
- Komplikovaná forma životopisu - zložité slová a vety ťažké na pochopenie.
- Zasielanie toho istého životopisu viacerým zamestnávateľom - nerobte to. Ak vám naozaj záleží na danej pozícii, vypracujte si životopis zvlášť pre každú firmu. Nielen, že to zvýši vaše šance na úspech, ale dáte najavo svoj ozajstný záujem.
- Prílišná originalita - výhodou originálneho prístupu k tvorbe životopisu je fakt, že vás vytrhne z davu životopisov písaných podľa šablóny. Nepreháňajte to však s ňou, aby nemala opačný účinok.

5. Čo do dobrého životopisu nepatrí

Do životopisu sa nehodia informácie o vašom rodinnom stave, o sexuálnej orientácii, o náboženskom presvedčení, o vašom pôvode, rase, národnosti, váš zdravotný stav, či ste tehotná alebo vaše súkromné informácie (číslo kreditky, rodné číslo...). V prípade, že nemáte čistý register trestov a zamestnávateľ ho od vás ani nežiada, určite ho neprikladajte. Dobrý životopis by nemal obsahovať ani informácie, ktoré by vás mohli vystaviť diskriminácii či akémukoľvek útlaku.   

Využite možnosť rýchleho a jednoduchého vytvorenia CV priamo na našej stránke.

 

 

Späť na začiatok