5 dôvodov, prečo umožniť zamestnancom priniesť si do práce domáce zviera

IKona hodín

6 min čítania

Ikona kalendáru

06.08.2020

Obrázok autora článku

Tím Proplusco

Práca, do ktorej si môžete vziať svojho psíka, mačku či iné domáce zvieratko? Aj na Slovensku postupne pribúdajú zamestnávatelia, ktorí tento zaujímavý benefit ponúkajú svojim zamestnancom. Vznikajú tak tzv. pet friendly, prípadne dog friendly pracoviská a pre mnohých zamestnancov ide o príjemné spestrenie pracovnej rutiny. Viete, aké sú prínosy tohto benefitu a na čo všetko sa treba pripraviť?

Vziať si do práce domáceho maznáčika je jedným z moderných benefitov, ktorým zamestnávatelia lákajú najmä mladšie ročníky. Môže mať rôzne podoby, niekde si môžete vziať do práce iba psíka, inde sú zas povolené aj iné domáce zvieratá. Rozdiely sú aj v samotnej organizácii tohto benefitu. Niektorí zamestnávatelia vám umožnia vziať si so sebou psíka každý deň, častejším prípadom však je, ak je na tento účel vyhradený napríklad jeden deň v týždni. Aké sú výhody pet friendly pracovného prostredia?


1. Zlepšuje vzťahy medzi kolegami

Určite nebude trvať dlho, kým si vaši kolegovia zvyknú na roztomilý pohľad vášho jazvečíka. Rovnako rýchlo sa stane aj súčasťou vášho pracovného tímu. Jedným z pozitívnych dopadov tohto benefitu sú lepšie vzťahy na pracovisku medzi kolegami. Domáce zvieratká jednoducho utužujú kolektív, neplatí to ale vždy. Ak si napríklad prinesiete terárium s tarantulou, časť vašich kolegov si od vás určite bude držať poriadny odstup.


2. Pes alebo mačka znižujú stres na pracovisku

Výsledkom nejednej zahraničnej štúdie je zistenie, že prítomnosť psa znižuje úroveň stresu na pracovisku. Platí to najmä pre ich majiteľov, ktorí sa nemusia v práci strachovať, čo ich domáci maznáčik práve vystrája doma. Rovnako tak nebude zamestnanec nervózne pozerať na hodinky a strachovať sa o pohodlie svojho psíka, v prípade, ak bude musieť v práci zostať dlhšie.

Podobne dobrým spoločníkom v kanceláriách môžu byť bezpochyby aj mačky. Samozrejme, ak si kolega donesie psa a druhý kolega zasa v rovnaký deň aj svoju mačku, nemusí to dopadnúť vôbec dobre.


3. Prispieva k vyššej výkonnosti zamestnancov

Väčšia pohoda na pracovisku a lepšie vzťahy s kolegami majú vplyv na to, že zamestnanci pet friendly spoločností zostávajú na pracovisku dlhšie a pracuje sa im omnoho lepšie. Nemusia sa tiež tak často ponáhľať domov a o všetky potreby svojho maznáčika sa môžu postarať napríklad v rámci pracovnej prestávky.


4. Vyššia lojalita zamestnancov voči zamestnávateľovi

Možnosť vziať si do práce domáceho maznáčika zatiaľ neponúka veľa zamestnávateľov. Znamená to, že ak túto možnosť vašim zamestnancom doprajete, získate si tým ich nielen priazeň ale aj lojalitu. Milovníci zvierat sa tohto benefitu len tak ľahko nebudú chcieť vzdať.  


5. Pozitívne vnímanie vašej spoločnosti zo strany zákazníkov

Pet friendly firmy sú zo strany zákazníkov vnímané spravidla pozitívnejšie. Ak to situácia umožní, zákazník určite ocení, ak si k vám tiež bude môcť priniesť svojho štvornohého miláčika. Týmto spôsobom si teda zlepšíte imidž nielen pred uchádzačmi o zamestnanie, ale aj širšou verejnosťou.


Aj pet friendly pracoviská musia mať jasne stanovené pravidlá

Stať sa pet friendly firmou však nie je možné vždy. Tento benefit ponúkajú väčšinou menšie rodinné firmy s nižším počtom zamestnancov. Naraziť môžete neraz na hygienické predpisy, prevádzkové špecifiká či pravidlá majiteľa budovy, v ktorej sa kancelárie nachádzajú. Okrem toho je dôležité, stanoviť si jasné pravidlárešpektovať želania všetkých kolegov. Nie každému totiž musí byť prítomnosť psíka či iného domáceho zvieraťa na pracovisku príjemná.

Potrebný je teda spoločný súhlas a zohľadnenie všetkých špecifík konkrétneho pracovného miesta a prostredia a napokon aj potreby konkrétneho zvieraťa. Psík sa napríklad určite nebude cítiť dobre v príliš hlučnej kancelárii.

Na záver dodajme, že aj my patríme medzi pet friendly firmy a domáci miláčikovia našich zamestnancov majú u nás dokorán otvorené dvere.

Zdielať článok:

Podobné články

Minuatúra titulného obrázku článku
Ikona kalendáru

09.10.2016

IKona hodín

Ikona kategorií Kategórie: Kariéra

Vek je len číslo! Presvedčte o tom vášho budúceho zamestnávateľa!

Minuatúra titulného obrázku článku
Ikona kalendáru

23.10.2016

IKona hodín

Ikona kategorií Kategórie: Kariéra

Vyvarujte sa stresu v práci! Neškodí iba produktivite, ale aj zdraviu..

Minuatúra titulného obrázku článku
Ikona kalendáru

01.11.2016

IKona hodín

Ikona kategorií Kategórie: Študenti Kariéra

Využi letné prázdniny, zarob si peniaze a rozbehni kariéru!