5 užitočných rád, ako napísať dobrý životopis | PROPLUSCO s.r.o
Nezáväzná cenová ponuka pre firmy
Nezáväzná cenová ponuka pre firmy
Koľko ľudí potrebujete ?
Vyplňte nižšie údaje
Firma
Vyplňte meno
Vyplňte telefónne číslo
Vyplňte email
*Povinné údaje
Vyplňte nižšie údaje
Vyplňte miesto
Musíte súhlasiť s podmienkami.
Cookies nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Používaním/Zobrazovaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním a uchovávaním cookies. Viac
Viac informácii Ok
Ilustračný obrázok
kariera

5 výhod, ktoré ponúkajú stáže pre absolventov

pohovor

Čaká vás pracovný pohovor cez telefón? 6 rád, ako ho zvládnuť ľavou zadnou!

pohovor

5 užitočných rád, ako napísať dobrý životopis

Ilustračný obrázok
Ing. Veronika Karcolová

1.11.20175 min. čítania

Poctivo vypracovaný životopis nie je len vašou vstupenkou k želanému zamestnaniu, ale taktiež dokumentom, ktorý nepriamo vypovedá o vašom charaktere a osobnosti. Ak sa teda rozhodnete napísať životopis plný nič nehovoriacich fráz, s gramatickými chybami a navyše ho rozpošlete viacerým zamestnancom, dobrovoľne si znižujete šance na úspech. A pritom je to úplne jednoduché. Stačí sa pridržiavať týchto päť rád a váš životopis sa môže stať dôvodom vašej vysnívanej kariéry!
 

1. Dodržujte štruktúru životopisu

Primárnou úlohou životopisu je vás predstaviť. Kto ste, čo viete a čo všetko ste v živote dosiahli (samozrejme uviesť len informácie, ktoré zaujímajú konkrétneho zamestnávateľa). Najideálnejšou voľbou je štruktúrovaný životopis, nakoľko jeho stručnosť a koncíznosť sú presne tie vlastnosti textu, ktoré vás vyradia z hromady klasických, či beletrizovaných životopisov. Dobrý životopis by mal obsahovať tieto informácie:  

  1. Osobné údaje- viackrát si skontrolujte ich správnosť; pri udávaní emailovej adresy sa preferuje nepoužívať adresy typu veselaovecka447@azet.sk , radšej si založte serióznejšiu; nepíšte osobné informácie, o ktorých zamestnávateľ nemá právo vedieť (sexuálna orientácia, politické presvedčenie, rodinný stav...).
  2. Dosiahnuté vzdelanie- uveďte najvyšší stupeň dosiahnutého vzdelania, nezabudnite na celý názov školy a vyštudovaného odboru; v prípade, že vaša diplomová práca mala súvis s prácou, o ktorú sa uchádzate, určite ju spomeňte v životopise; uveďte všetky školenia, kurzy či semináre, ktorými ste prešli a ktoré majú súvis s danou pozíciou; za zmienku môžu stáť aj vedomosti, ktoré ste nadobudli samoštúdiom.
  3. Pracovné skúsenosti- stručne a jasne opíšte všetky pracovné miesta, ktoré ste vystriedali (v prípade, že ich bolo príliš mnoho, stačia posledné tri); ak sa niektoré vaše predchádzajúce pracovné pozície akokoľvek týkajú práce, o ktorú sa práve uchádzate, opíšte ich dopodrobna- pracovnú náplň, názov firmy, rok nástupu, rok odchodu.
  4. Jazykové znalosti- pravdivo informujte o jazykoch, ktoré ovládate a hlavne, na akých úrovniach, nakoľko sa môže stať, že vás personalista na výberovom konaní zaskočí s pokročilou angličtinou (pretože ste to v životopise mali uvedené) a vy sa budete rukami nohami brániť na úrovni začiatočníka.
  5. Ostatné informácie- patria sem počítačové znalosti; vodičský preukaz; vaše vlastnosti (klady a zápory); hobby; referencie od vášho predchádzajúceho nadriadeného; k životopisu je veľkou výhodou priložiť motivačný list, ktorým sa konkrétnemu zamestnávateľovi predáte.

2. Fotografia

Prítomnosť fotografie v životopise má svoje svetlé aj tmavé stránky. Ak je žiadaná priamo od zamestnávateľa, musíte ju mať. Ak však daná pozícia nevyžaduje mať reprezentatívny vzhľad, ja osobne sa prikláňam k názoru, že je lepšie fotografiu vynechať. A to z jednoduchého dôvodu- môže vám uškodiť. Fotografiou však možno naviazať osobnejší vzťah s personalistom skôr ako sa dostanete na pohovor. Ak sa už teda rozhodnete fotografiu k životopisu priložiť, dbajte na to, aby nebola provokatívna či vulgárna. Nepoužívajte fotky z dovoleniek, fotky na ktorých nie ste kompletne oblečený. Nie je nutné, aby zobrazovala celé telo, stačí usmiata tvár. Pamätajte však, že fotografia nerobí dobrý životopis!


3. Prílohy k životopisu

K prílohám životopisu je nutné priložiť formulku o osobných údajoch, že bez vášho súhlasu nesmie nikto vaše osobné údaje zasielať iným osobám. Ak si to želáte, napíšte presne komu je to dovolené a na akú dobu. Výhodnou prílohou býva motivačný list, ktorý musí byť vypracovaný priamo k danej pozícii. Presviedčate v ňom zamestnávateľa o tom, že práve vy ste najvhodnejší kandidát pre pracovnú pozíciu. Ďalšími prílohami môžu byť vaše diplomy či rôzne doklady, na základe ktorých vás ľahko identifikujú.


4. Najčastejšie chyby

-Dĺžka životopisu- najideálnejšie jedna až tri strany A4.
-Gramatické chyby (dobrý životopis musí byť bezchybný), prehnane formálny jazyk, používanie fráz (som spoľahlivý, pracovitý...).
-Komplikovaná forma životopisu- zložité slová a vety ťažké na pochopenie.
-Zasielanie toho istého životopisu viacerým zamestnávateľom- nerobte to. Ak vám naozaj záleží na danej pozícii, vypracujte si životopis zvlášť pre každú firmu. Nielen, že to zvýši vaše šance na úspech, ale dáte najavo svoj ozajstný záujem.
-Prílišná originalita- výhodou originálneho prístupu k tvorbe životopisu je fakt, že vás vytrhne z davu životopisov písaných podľa šablóny. Nepreháňajte to však s ňou, aby nemala opačný účinok.


5. Čo do dobrého životopisu nepatrí

Do životopisu sa nehodia informácie o vašom rodinnom stave, o sexuálnej orientácii, o náboženskom presvedčení, o vašom pôvode, rase, národnosti, váš zdravotný stav, či ste tehotná alebo vaše súkromné informácie (číslo kreditky, rodné číslo...). V prípade, že nemáte čistý register trestov a zamestnávateľ ho od vás ani nežiada, určite ho neprikladajte. Dobrý životopis by nemal obsahovať ani informácie, ktoré by vás mohli vystaviť diskriminácii či akémukoľvek útlaku.   

Využite možnosť rýchleho a jednoduchého vytvorenia CV priamo na našej stránke: www.proplusco.sk